مرکز تحقیقات بخش مهندسی متالورژی دانشگاه شهید باهنر کرمان نامگذاری شد

آیین نامگذاری آزمایشگاه گروه مهندسی مواد و متالورژی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه شهید باهنر کرمان،با حضور رئیس دانشگاه، روز دوشنبه 8 آذر ماه 1400 برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید باهنر کرمان، دکتر محمدعلی طاهر گفت: مرکز تحقیقات گروه مهندسی متالورژی از سال 1380 به همت مرحوم پرفسور زند رحیمی بازسازی و دستگاه‌های پیشرفته آزمایشگاهی از قبیل: دستگاه جذب اتمی، دستگاه میکروسکوپ الکترونی، دستگاه بازتاب اشعه ایکس، دستگاه تست خوردگی و آزمایشگاه متالوگرافی برای آماده سازی نمونه راه اندازی شد.
رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان افزود: امروز نیز به پاس خدمات ارزنده مرحوم پروفسور زندرحیمی به جامعه علمی و دانشگاهی مرکز تحقیقات بخش مهندسی متالورژی دانشکده فنی و مهندسی با نام وی نامگذاری می‌شود.
دکتر سید مسعود حسینی سروری معاون آموزشی و پژوهشی دانشکده فنی و مهندسی گفت: مراسم امروز جهت پاسداشت خدمات 30 ساله زنده یاد دکتر مرتضی زندرحیمی به منظور نامگذاری مرکز تحقیقات بخش مهندسی متالورژی به نام وی برگزار شده و تمام آنچه که امروز در این مرکز تحقیقات می‌بینید، حاصل تلاش‌های بی‌وقفه و مسئولانه مرحوم در طول خدمت در سمت‌های مختلف به عنوان رئیس بخش مهندسی مواد، معاون آموزشی و پژوهشی و رئیس دانشکده فنی و مهندسی است.
معاون آموزشی و پژوهشی دانشکده فنی و مهندسی خاطر نشان کرد: زنده یاد، دستگاه‌های بسیار مجهز و پیشرفته‌ای را در طول مدت تصدی با سعی و تلاش بسیار جمع آوری کردند.
وی افزود: این مجموعه با داشتن آخرین تجهیزات به عنوان آزمایشگاه زیر مجموعه شاعا به تمام دانشگاه امروز سرویس می‌دهد.
دکترحسینی سروری گفت: بدون شک نام و خاطره ایشان همواره در دل تک‌تک ما به یادگار خواهد ماند و نامگذاری این مرکز به نام پرفسورزندرحیمی برای نسل‌های آینده است که بدانند که چه کسانی برای این دانشکده و مرکز تحقیقات زحمت کشیدند و آنچه که از آن استفاده می‌کنند حاصل عمر بسیاری از عزیزانی بوده که تلاش و خدمت کردند امیدواریم که نام نیک ایشان همواره در دانشگاه شهید باهنرکرمان باقی بماند.

دکتر فاطمه بقایی مسئول مرکز تحقیقات مهندسی متالورژی گفت: دکتر زندرحیمی در سال 1380 این مکان را بازسازی و تجهیز کرد و علاوه بر ریاست بخش و دانشکده، مدیریت این مرکز را هم برعهد داشت و خیلی دلسوزانه در این مرکز زحمت می‌کشید، دستگاه میکروسکوپ‌های الکترونی (Scanning Transmission Electron Microscope) علاوه بر سرویس دانشگاه در جنوب شرق کشور دانشگاه‌های شیراز، سیستان و بلوچستان و بندرعباس برای آنالیزهای کمی و کیفی تصویر در این مرکز انجام می‌گیرد و حتی صنایع اطراف هم برای آنالیز از این مرکز استفاده می‌کنند، دستگاه جذب اتمیAtomicAbsorption) که آنالیز عنصری مایعات را انجام می‌دهد، دستگاه بازتاب اشعه ایکس X-Ray Diffraction که آنالیز فازی چه برای کود و چه فلزات را انجام می‌دهد و برای تست‌های خوردگی دستگاه تست خوردگی و آزمایشگاه متالوگرافی برای آماده سازی نمونه در این مرکز به همت شادروان، جمع آوری شده است. 

وی گفت: تمامی این امکانات را مدیون زنده یاد دکتر زندرحیمی هستیم و همانطور که مرحوم در حفظ و نگهداری این دستگاهها تاکید داشتند باید مراقبت نماییم.
گفتنی است، دکتر حسین نظام آبادی پور معاون پژوهشی و فناوری، دکتر مریم احتشام زاده معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه و خانواده زنده یاد دکتر مرتضی زند رحیمی نیز در مراسم حضور داشتند.